Bērna krūts ēdināšana!
11.09.2012


Bērna krūts ēdināšana!

24. septembrī, plkst.17.00 AMC poliklīnikas konferenču zālē 2. stāvā, telpā Nr.200

Tēmas:

ü  Zīdīšanas priekšrocības;

ü  Krūts piena veidošanās un izdalīšanās;

ü  Zīdīšanas uzsākšana tūlīt pēc dzemdībām;

ü  Zīdīšana ir sākusies;

ü  Zīdīšanas novērtēšana;

ü  Nepietiekošs piena daudzums;

ü  Mātes piena atslaukšana, uzglabāšana un izmantošana;

ü  Zīdīšanas agrīnās problēmas;

ü  Zīdīšanas vēlīnās problēmas;

ü  Zīdīšana pēc izrakstīšanās no dzemdību nodaļas;

ü  Zīdīšana īpašās situācijās.

Mātes piena īpašā nozīme

 

Krūts piens ir vienīgā, vispiemērotākā un nepieciešamākā barības viela ikvienam bērnam pirmajos sešos mēnešos un, vienlaikus ar citu pārtiku, līdz 2 gadu vecumam.

Ļoti vērtīgs ir pirmpiens, ko mazulis saņem tūlīt pēc piedzimšanas. Tas tiek dēvēts arī par “šķidro zeltu”, jo satur daudz specifisku, bioloģiski aktīvu vielu, kas nodrošina bērniņa pirmo imunizāciju. Pirmpiens ir ar ļoti augstu enerģētisko vērtību un viegli uzsūcas bērna zarnu traktā, pilnībā nodrošinot viņu ar vajadzīgo uzturu.

Mātes piens, kas bioloģiskā un ķīmiskā sastāva ziņā ļoti atšķiras no mākslīgajiem maisījumiem vai govs piena, sāk veidoties trešajā dienā pēc dzemdībām. Tā sastāvs mainās atkarībā no diennakts laika un barošanas ilguma, no bērna vajadzībām un māmiņas pašsajūtas. Olbaltumvielu daudzums mātes pienā ir 1,3 g / 100 ml, un tas ir pilnīgi pietiekami, lai bērns tās spētu uzņemt, nepārslogojot nieres un aknas. Atšķirībā no govs piena olbaltuma mātes piena olbaltums ir ļoti viegli sagremojams un nodrošina ātrāku bērna gremošanas trakta atslodzi. Tauku saturs mātes pienā ir 3 – 4 g / 100 ml, un tie ir galvenais kaloriju avots bērnam. Jāatzīmē, ka piens ir ļoti piemērots mazulim arī tad, ja izskatās “zilgans” vai “ūdeņains”, jo tauku saturs variē – tas ir zemāks zīdīšanas sākumā un augstāks tās beigās. Tauku saturs pienā ir lielāks no rītiem, bet vakaros – mazāks. Ogļhidrātu mātes pienā ir divas reizes vairāk nekā govs pienā, un tie ļoti aktīvi iesaistās vielmaiņā. Krūts piens satur arī četrus taukos šķīstošos vitamīnus – A, D, E un K. Bez tam tajā ir arī B un C vitamīni. Mātes pienā ir arī dzelzs, tāpēc bērniem, kuri pirmajos 6 – 8 mēnešos tiek baroti tikai pie krūts, ļoti reti novēro mazasinību. Krūts pienā pareizās attiecībās ir arī kalcijs, cinks, fosfors, nātrijs un citi mikroelementi, tāpēc tie nerada lieku slodzi bērna nierēm. Mātes piena sastāvā ir arī atbilstošs ūdens daudzums, tāpēc neatkarīgi no klimatiskajiem apstākļiem, mazuli nav nepieciešams dzirdināt ar ūdeni vai tēju. Bez tam mātes piens ir tīrs, silts, piemērotā “iepakojumā”, lēts un vienmēr ērti pieejams, radīts tieši cilvēkbērnam.

Barojot mazuli ar mātes pienu, var panākt, ka bērns saņem pilnvērtīgu uzturu, nostiprinās viņa imūnsistēma, mazais tiek pasargāts no infekcijām un alerģijām. Mātes piens veicina bērna fizisko un garīgo attīstību, jo satur dažādus hormonus. Barošana pie krūts palīdz ielikt pamatu bērna izjūtām, dod viņam iemaņas kontaktēties, veido emocionālo saikni starp mazuli un māmiņu, jo krūts piens kalpo vienlaikus gan kā ēdiens un dzēriens, gan arī nomierina mazuli un iedrošina pārejai uz nepazīstamo dzīvi ārpus mātes ķermeņa. Arī māmiņai vieglāk noris pēcdzemdību periods, samazinās risks saslimt ar onkoloģiskām slimībām.

Izvēlēties zīdīt savu mazuli pie krūts ir ikvienas māmiņas tiesības un pienākums. Katrai mātei ir jāapzinās, ka viņas mazulis, tāpat kā viņa pati, ir unikāls un, ka to pareizi ēdināt var tikai viņa vienīgā visā pasaulē.

Lai palīdzētu topošajām māmiņām izvēlēties vispiemērotāko bērna barošanas veidu, lai rastu iespēju satikties māmiņām, kuras savus mazuļus jau zīda pie krūts, un dalītos pieredzē ar mātēm, kuras ilgstoši pašas barojušas savus bērnus, aicinām ieinteresētās sievietes 24.septembrī, plkst. 17.00 satikties sarunai  AMC konferenču zālē 2.stāvā, telpā Nr. 200.

Pasākums notiek projekta “Izglītojošu pasākumu izveide un realizācija par zīdīšanu, aktuālajiem problēmjautājumiem un praktiskiem risinājumiem grūtniecēm un jaunajām māmiņām” ietvaros un to finansē LR Veselības Ministrija.

 

 
      Atpakaļ