Endoskopija - iekšējo orgānu izmeklēšanas metode, kas ļauj savlaicīgi konstatēt dažādas kuņģa, barības vada un zarnu saslimšanas.
Gastroskopija (Augšējā endoskopija) - ir augšējā gremošanas trakta izmeklēšana. Veicot gastroskopiju iespējams savlaicīgi atklāt izmaiņas kuņģi, barības vadā un divpadsmit pirkstu zarnā. Gastroskopija ir visprecīzākā metode agrīnai gremošanas sistēmu iekaisumu diagnostikai un ārstēšanai. Izmeklējuma laikā ir iespējams paņemt audu paraugu tālākai izmeklēšanai (biopsiju).
Kolonoskopija (Apakšējā endoskopija) - ir vienīgā, visprecīzākā metode, ar kuras palīdzību var izmeklēt resno zarnu no iekšpuses un savlaikus diagnosticēt un ārstēt resnās un taisnās zarnas slimības. Resnās zarnas izmeklēšanu veic caur anālo atveri. Izmeklējums ļauj savlaicīgi atklāt zarnu gļotādas izmaiņas un iegūt audu paraugus morfoloģiskai izmeklēšanai.
Procedūras laikā caur pacienta muti gremošanas sistēmā tiek ievadīta optiska ierīce – lokana caurulīte, kurai galā ir gaismas avots un kamera, kas ļauj monitorā detalizēti apskatīt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu. Ja nepieciešams detalizēti izvērtēt kādu konkrētu vietu, attēlu var vairākkārt palielināt līdz pat šūnu līmenim. Izmantojot endoskopa kanālu, var veikt arī diagnostiskas un medicīniskas manipulācijas, piemēram, noņemt polipus, ārstēt asiņojošu čūlu, veikt biopsiju – paņemt gļotādas audu paraugus, lai izvērtētu audzēju risku.
Galvenās indikācijas:
Izmeklējumu veic caur anālo atveri. Kolonoskopijai izmanto optisku ierīci – lokanu caurulīti, kurai galā ir gaismas avots un kamera, kas ļauj monitorā detalizēti apskatīt resnās zarnas gļotādu. Ja nepieciešams papildus izvērtēt kādu konkrētu vietu, attēlu var vairākkārt palielināt līdz pat šūnu līmenim.
Kolonoskopijas indikācijas:
Galvenā indikācija steidzamai kolonoskopijai ir zarnu asiņošana t. sk. arī smags čūlains kolīts (agrāk to uzskatīja par kontrindikāciju!) un akūta obstrukcija.
Indikācijas plānotām kolonoskopijām ir vērstas uz resnās zarnas audzēju (resnās zarnas vēža un adenomu) diagnostiku, kā arī citu slimību diagnostiku:
Kolonoskopiju veic ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu endoskopijas speciālists. Procedūra notiek vispārējā anestēzijā.
Lai sagatavotos kolonoskopijai, jālieto ārsta izrakstītie vēdera izeju veicinošie līdzekļi atbilstoši to lietošanas shēmai.