Diagnostika

Mammogrāfija

Mammogrāfija ir krūšu dziedzeru rentgenoloģiskā izmeklēšanas metode, lai vizualizētu šo dziedzeru struktūru un diagnosticētu veidojumus un palīdzētu atšķirt labdabīgus audzējus no ļaundabīgajiem.

Darba laiks
Pirmdiena
8:20 – 10:40
Otrdiena
9:00 – 18:00
Trešdiena
8:00 – 10:00
Ceturtdiena
15:00 – 17:40
Piektdiena
15:00 – 17:20
Sestdiena
10:00 – 11:40
Kontaktinformācija!
Atrašanās vietas ikona
Ķirurģijas ēkas 1. stāvā

Iepriekšēja pierakstīšanās:

- telefoniski 65133875, 65133870;

- elektroniski www.amc.lv sadaļā “rakstiet mums”;

- klātienē – poliklīnikas reģistratūrā no plkst.8.00-17.00.

 Izmeklējumus veic sertificēti radiologa asistenti, izmeklējumus vērtē sertificēti radiologi dr. S.Zirnīte un dr. A. Pāvila. 

Kas notiek procedūras laikā?
Pacientes viena krūts tiek novietota uz rentgenplates  un piespiesta pie tās ar ierīces - kompresora-palīdzību. Pēc tam dažādos leņķos tiek veikti rentgenuzņēmumi. Paciente var tikt lūgta aizturēt elpu uzņēmuma izdarīšanas laikā. Pēc tam līdzīgi tiek izmeklēta otra krūts.

Kā sagatavoties izmeklējumam?

Dezodoranti, smaržas, pūderi un krēmi padusēs vai uz krūtīm var radīt defektus rentgenattēlā, tādēļ pirms izmeklējuma no to lietošanās jāizvairās. Pirms procedūras no kakla jānoņem rotaslietas. Brīdiniet medicīnisko personālu, ja Jūs esat grūtniece vai barojiet bērnu ar krūti.

*Vai procedūra ir sāpīga un kaitīga?
*
Procedūras laikā paciente var sajust nelielu diskomfortu krūts kompresijas laikā. Procedūras starojuma deva ir neliela, tādēļ risks ir ļoti zems un attaisnojams, salīdzinot ar iegūtās informācijas nozīmīgumu. Ja Jūs esat grūtniece un Jums nepieciešama šī procedūra, Jūsu vēders tiks pārklāts ar aizsarglīdzekli - svina priekšautu. Mammogrāfiju var veikt arī tad, ja ir krūšu implanti — procedūra tos nesabojā. Vispirms gan šādus krūšu dziedzerus ieteicams izmeklēt ultrasonoskopiski. Ja implanti ir bojāti, veic ultrasonogrāfiju un magnētisko rezonansi.

Kādēļ nepieciešama mammogrāfija?

Mammogrāfija ir efektīvākā metode krūts dziedzeru slimību noteikšanā sievietēm pēc 40-45 gadu vecuma, jo ap to laiku krūtīs samazinās dziedzeraudi un palielinās taukaudu daudzums. Tie ir labi caurskatāmi ar rentgena stariem, tādējādi viegli ir pamanāmi pat nelieli (3–4 milimetri) patoloģiski veidojumi, ko nevar sataustīt. Procedūru veic, ja sievietei parādās krūts slimības simptomi, sāpes, taustāms veidojums, izdalījumi no krūts gala, sāpes, ādas pārmaiņas un krūts gala ievilkums.

Mammogrāfija ir ļoti informatīva diagnostikas metode sievietēm ar lielām krūtīm.

Pēc izmeklēšanas ārsts noteiks vai ir nepieciešama papildus izmeklēšana (piemēram, ultrasonogrāfiska izmeklēšana)

Krūts vēzis ir visizplatītākais ļaundabīgais audzējs sievietēm. Eiropā un Latvijā krūts vēzis ir visbiežākais ar onkoloģiju saistītais nāves iemesls. Krūts vēža primāri diagnosticēto un no krūts vēža mirušo slimnieku skaits Latvijā pēdējo 5 gadu laikā neuzrāda pozitīvu dinamiku, bet ielaistības īpatsvars vēl arvien ir nepiedodami augsts. Skrīnings tiek uzskatīts par ekonomiski pamatotu un samazina mirstību no vēža.

Krūts vēža skrīnings ar mammogrāfijas metodi sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem - reizi divos gados ietilpst valsts apmaksāto „Profilaktisko apskašu programmā”, uz kuru pacientes tiek rakstiski uzaicinātas.

Līdz 40 gadu vecumam, ja krūts dziedzerī sataustāms kāds veidojums, izmeklēšanu sāk ar ultrasonogrāfiju, jo jaunu sieviešu krūtis pārsvarā veido samērā blīvi dziedzer­audi, kas piesedz gan labos, gan sliktos veidojumus un praktiski nav atdalāmi mammogrāfijas izmeklējumā.

Diagnostika