Diagnostika

Ultrasonogrāfija

Ultrasonogrāfija ir nekaitīga un nesāpīga diagnostiskas procedūra, kurā attēlu iegūšanai lieto augstas frekvences skaņas - ultraskaņas  viļņus. Ultrasonogrāfija ir ātri izdarāms izmeklējums, ko bez riska var veikt arī grūtniecēm.

Darba laiks (dr.A. Pāvila)
Pirmdiena
9:00 – 13:00 (414.kab.)
Otrdiena
9:00 – 13:00 (223. kab.)
Darba laiks (dr.I. Zivtiņa)
Otrdiena
8:20 – 15:00 (414. kab.)
Trešdiena
8:20 – 15:00 (414. kab.)
Ultrasonogrāfija (USG)

Ir iespējams veikt šādus izmeklējumus:

  • Vēdera dobuma orgānu izmeklēšana (aknai, žultspūslim, liesai, aizkuņģa dziedzerim, nierēm);
  • Mazā iegurņa orgānu izmeklēšana (urīnpūslis, prostata);
  • Kakla mīkstajiem audiem (vairogdziedzeris, kakla limfmezgli, siekalu dziedzeri);
  • Locītavām, mīksto audu veidojumiem;
  • Sēkliniekiem;
  • Krūts dziedzeru izmeklēšana.

Vēdera dobuma ultrasonogrāfijas laikā iespējams izmeklēt aknas, žultspūsli, aizkuņģa dziedzeri, liesu, nieres, lielos asinsvadus un urīnpūsli, ja tas nav iztukšots, kā arī dažos gadījumos atrast palielinātus limfmezglus.

Kā sagatavoties izmeklējumiem?

Ja pacients nosūtīts uz krūts dziedzeru, vairogdziedzera, kakla, nieru, sēklinieku, perifēro asinsvadu, tad īpaša sagatavošanās nav nepieciešama.

Ja pacients nosūtīts uz vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju, iepriekšējā dienā ir vēlams atturēties no svaigu dārzeņu, augļu lietošanas uzturā. Uz izmeklējumu jāierodas tukšā dūšā, neēdušam vismaz 6-8 stundas. Dzert drīkst tikai ūdeni. Drīkst lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus, norijot tos kopā ar ūdeni. Caurejas līdzekļi nav nepieciešami

Ja nepieciešams izmeklēt urīnpūsli, apmēram 1 stundu pirms izmeklējuma jāizdzer apmēram 1 l šķidruma. Līdz izmeklējumam urīnpūsli iztukšot nedrīkst.

Kas notiks procedūras laikā?

Pacientam jāapguļas un jāatbrīvo no drēbēm izmeklējamais apvidus. Uz ādas tiek uzziesta speciāla želeja, ar kā palīdzību ultraskaņas viļņi tiek pārvadīti audos. Pa ādu tiek virzīts detektors - instruments, kas izstaro ultraskaņu un no orgāniem atstaroto ultraskaņu arī uztver.

Ārsts var lūgt pacientam dziļi ievilkt elpu un uz īsu brīdi aizturēt, kā arī mainīt ķermeņa stāvokli.

DOPLEROGRĀFIJA

Asinsvadu izmeklēšanu ar ultraskaņu sauc par doplerogrāfiju, un to veic ar speciālas iekārtas - doplera palīdzību. Aparatūra reģistrē asiņu plūsmas virzienu un ātrumu asinsvados, ļauj spriest par slimību izraisītām pārmaiņām un funkcionālo stāvokli asinsvados.

Diagnostika